Kapıdağ Yarımadası Erdek

2682

NARLI, İLHANKÖY, BÜYÜKOVA, DOĞANLAR, TURANKÖY, ORMANLI

Kapıdağ Yarımadası Balıkesir Erdek ilçesine bağlıdır, Marmara denizinde bu kadar temiz kıyılar kaldı mı dedirtecek kadar güzel bakir bir doğaya sahiptir. Kıyılara yakın yerlerde açık rengi ile kalbinizi saran mavilik kendi ile birlikte kalbinizde de bir derinlik oluşturur.

Kapıdağ Yarımadası Nerede, Nasıl Gidilir?

Kapıdağ Yarımadasını gezmek için önce Bandırma‘ya gitmek gerekiyor. İstanbul Yenikapı’dan kalkan feribotlarla iki saatte Bandırma’ya ulaşılıyor. Bandırma, karadan Bursa‘ya da Balıkesir‘e de 110 km uzaklıkta. Bandırma Erdek arası ise 18 km. Bandırma otogarından Erdek’e özel halk otobüsleri çalışıyor.

Erdek’ten Ocaklar Beldesiyle Ormanlı ve Turanlar köylerine düzenli minibüs seferleri yapılıyor. Ballıpınar, Çayağzı, Karşıyaka gibi yarımadanın doğusunda kalan köylere de Bandırma’dan minibüs seferleri yapılıyor.

Haftasonu tatili için ideal. Birbirinden şirin köylerini, ören yerlerini gezmek, orman içi yürüyüşler yapmak, bisiklete binmek ve kestane, zeytinyağı, taze balığın tadına bakmak için ziyaretin tam zamanı.

Kapıdağ Yarımadası’nın iklimi çokça Akdeniz’i, biraz da Karadeniz’i hatırlatıyor. Prehistorik çağda bölge çökmüş, sular çekilince Kapıdağ’ın kıyı taraçaları ortada kalmış. Yani bir vakitler burası bir adaymış. Derelerin etkisiyle alüvyonlar anakara ile adanın arasındaki boğazı doldurmuş ve yarımada halini almış.

  • Turanköy

Turan Köyü Kapıdağ Yarımadası’nın kuzey batısındaki Turanköy’e, Erdek’ten özel araç, taksi ve minibüslerle ulaşılabilir. Bandırma’ya 18 km uzaklıktaki Erdek’ten, Turanköy’e yaklaşık 20 dakikada varabilmek mümkün. Erdek sahil yolunu kuzeye doğru takip ederek Kapıdağ kıyılarının etkileyici manzarası eşliğinde Turanköy’e gidilebileceği gibi Erdek’le, Turanköy’ü birbirine bağlayan direkt yoldan da daha kısa sürede beldeye ulaşılabilir.

Çam ormanları arasında, bakir bir noktada bulunan Turanköy plajı, beyaz kumları, berrak denizi ve sığ suyu ile beldedeki en dikkat çekici alan.

Bölgede balıkçılık azalmış olsa da Turanköy’de görülmesi gereken noktalardan biri de Turanköy limanı.Araç ve yaya yollarından uzakta, Turanköy’e 10 dakikalık mesafede yer alan bayanlar plajını ise, isminden de anlaşılacağı üzere genelde kadınlar ziyaret ediyor.Sağ tarafında Ormanlı, sol tarafında Doğanlar Köyü bulunan Turanköy, çevredeki şelale ve ormanların gezilebileceği bir nokta.

  • Ormanlı

Ormanlı Köyü Kapıdağ’ın ulaşımı yönünden en uzak noktasında yer almaktadır. Ormanlı köyü halkın geçim kaynağı kırmızı soğan turizm, balıkçılık köyde gelişmiş değildir.Kışın ise zeytincilik ve ıhlamur önemli geçim kaynaklarındandır. Kapıdağ’da bulunan şelale Ormanlı köyünde yer almaktadır. Ormanlı Köyünün eski ve halk içinde bilinen adı şeytan köydür.

Ormanlı’da en iyi muhafaza edilmiş olan köy kiliselerinden biri bulunmaktadır. Gayet serbest bir düşünce ile bu kilisenin duvarının dışyüzüne yerleştirilmiş olan, çıplak üç kadın ve iki erkeği canlandıran güzel kabartma Erdek Müzesine kaldırılmıştır.Orman Köyün Yemyeşil El değmemiş ve kirletilmemiş doğası gerçek anlamıyla görülmeye değer bir güzellik taşımaktadır. Orman köy gerçekten keşfedilmesi gereken bir güzellik taşımaktadır.

Ormanlı Köyü Konaklama ve yeme- içme olanakları:

Ormanlı Köyünde konaklamak için kiralık müstakil evler, kiralık oda şeklindeki pansiyonlar mevcuttur.

Ormanlı Köyü Ulaşım: Orman Köye Ulaşım için ilk olarak Bandırma’dan Erdek’e gelmelisiniz daha sonra ise Erdek’ten Ocaklar’a girmeden Turan Köy istikametinde ilerlemelisiniz . Turanlar Köyüne ulaştıktan sonra buradan 9 km daha devam ederek Turanlar Köyüne ulaşabilirsiniz ! Ocaklar Erdek arası 9 km Ocaklar Turan köy arasıda 9 km lik bir mesafededir. Toplam olarak Erdek Ormanlı arası 27 km lik bir mesafededir. yol çok fazla virajlı olduğundan yolculuk süresi uzamaktadır. Ama doğal güzellikleri görmek için gerçekten kat edilmeye değer bir yolculuktur. Erdek’ten ise günde 1 seferlik Ormanlı köyüne minibüs kalkmaktadır.

  • Narlı Köyü

Rahat ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için mükemmel bir köydür. Adaların tam karşısında bulunması nedeniyle harika bir manzarası bulunmaktadır. Ayrıca Kapıdağ Yarımadası’nda bulunan birçok köy gibi sahile kurulmuştur.

  • Doğanlar Köyü

Kapıdağ Yarımadası gezilecek yerler arasında en hoş manzaralara sahip olan ve bölgede sıkça balıkçılara rastlayıp taze balıkları yiyebileceğiniz bir köy. Doğanlar Köyünden çok rahat bir şekilde Marmara adaları görebilirsiniz. Ayrıca geniş sahile sahip olması tatil yapacaklar için tercihler arasına eklenebilir.

  • İlhanlar Köyü 

Adanın en doğusunda yer alan bu şirin köyde turizm pek gelişmemiş olmasına rağmen köye yakın Büyükova son yıllarda gezginler ve tatilciler tarafından ilgi odağı haline gelmiştir. Bölgede az sayıda apart-pansiyon köye tatil için gelen misafirlere ev sahipliği yapmaktadır.

Kyzikos Antik Kenti

Bölgeye ilk gelen topluluğun Dolianlar olduğu düşünülmektedir. Kyzikos Antik Kenti Roma döneminin en büyük sütun başına sahiptir. Bölge yarımada içerisinde Düzler köyü yakınlarında görülebilir.

Hadrianus Tapınağı

Kyzikos antik kenti içerisinde bulunan Hadrianus Tapınağı dünyanın 8’inci harikası olarak nitelendiriliyor. Uzunluğunun 116 metre olduğu belirlenmiştir.

Kirazlı Manastırı

Geçmişte rumların dini aktiviletini gerçekleştirdiği alan olan Kirazlı Manastırı’nıda ziyaret edebilirsiniz.

Zeytinli Ada

Adanın tepesinde bulunan 2 zeytin ağcından dolayı Zeytinli ada ismini almış olan ada içerisinde Meryem Ana Kilisesi bulunuyor. Anca günümüzde arkeolojik kazıların devam etmesi nedeniyle ziyarete kapalı konumda bulunuyor. Anakaraya 200 metre mesefade bulunuyor.

Seyit Gazi Tepesi

Bu noktadan bütün Erdek’i görebilirsiniz. Seyit Gazi türbesinin alanda bulunması nedeniyle bu isim verilmiştir.