Edremit Körfezi

151
Edremit Körfezi

1Edremit Körfezin’de bulunan birbirinden eşsiz güzellikte ki beldeler, Otel, Pansiyon, Apart ve enfes lezzetleriyle restaurantlar sayfamızda sunulmaktadır..

Edremit körfezi, konum olarak Ege denizinin kuzey bölgesinde ve Çanakkale ile Balıkesir ilinin ortasında kalmaktadır. Kaz dağlarının yamaçlarında bulunan Edremit körfezi temiz havası ve nemsiz ortamıyla tatilcilerin gerçek anlamda kaliteli bir tatil yapmasına olanak vermektedir. Edremit körfezi hem Çanakkale hem de Balıkesir’in sahil ilçelerini içinde barındırmaktadır. Tarihi dokusu ve huzurlu, sakin ortamıyla bu tarz tatili seven kişilerin tercih ettiği bir tatil bölgesi olmuştur.

Babakale, Ayvacık, Behramkale, Küçükkuyu, Ayvacık, Altınoluk, Edremit, Akçay, Edremit Ören,Burhaniye, İskele,Burhaniye, Pelitköy,Burhaniye, Ayvalık, Alibey Adası (Cunda Adası) sırasıyla Edremit Körfezi içinde kalan tatil beldeleridir.

Edremit Körfezinde Çanakkale ve Balıkesir’e bağlı bir çok tatil beldesi bulunmaktadır. Assos, Behramkale, Ayvacık, Küçükkuyu, Altınoluk, Akçay, Burhaniye Ören denizi doğası ile öne çıkan beldelerdir. Ayrıca deniz haricinde de Kaz dağları içerisinde bir çok farklı konaklama tesisleri bulunmaktadır.

Edremit körfezinde bulunan tatil beldeleri konaklamalar Assos Pansiyon, Assos Apart, Assos Otel, Küçükkuyu pansiyon, Küçükkuyu Otel, Küçükkuyu apart, Altınoluk apart, Altınoluk Otel, Altınoluk pansiyon, Akçay pansiyon, Akçay apart, Akçay otel, Burhaniye Ören pansiyon, Burhaniye Ören apart, Burhaniye Ören kiralık yazlık, Burhaniye Ören günlük kiralık ev, Cunda adası Otel, Cunda adası pansiyon, Cunda adası restaurant, şeklinde sınıflandırılmıştır.

ASSOS 

Sessiz ve huzurlu atmosferinden ziyade Assos’u ciddi anlamda sırf denizi için tercih edenlerin sayısı bir hayli fazla. Her ne kadar küçük bir yerleşim yeri olarak görünse de, Assos’ta denize girebileceğiniz çok sayıda koy yer alıyor. Başta Assos Antik Liman’da bulunan çok sayıda tesis, plaj hizmeti de sağlıyor. Bununla birlikte meşhur Kadırga Koyu da fazlasıyla tercih ediliyor. Burası oldukça uzun bir sahil ve çok sayıda konaklama tesisi hizmet veriyor Kadırga’da. Assos-Küçükkuyu yolu üzerinde de pek çok beach ve kamp alanı mevcut. Assos’un genelinde plajlar büyük taşlardan meydana geliyor ve denize tahta iskelelerden giriliyor.

BEHRAMKALE KÖYÜ

Osmanlı zamanında kurulmuş eski bir köy olan Behramkale Köyü, 150 haneden oluşan oldukça küçük bir köy aslında. Yaklaşık 30 senedir sit alanı olarak koruma altında ve sadece restorasyon çalışmalarına izin veriliyor. Assos mimarisinin taş işçiliği tüm ev ve sokaklara yayıldığı için köyü yürüyerek keşfetmek aşırı derecede keyifli. Behramkale Köyü’nde otantik olarak nitelendirebileceğimiz pek çok otel, pansiyon, butik otel ve restoran da hizmet veriyor.

KAZDAĞLARI

Vaktiniz ve özel aracınız varsa Assos tatilinizde bir gününüzü Kazdağları keşfine mutlaka ayırmalısınız. Kazdağları’nın en popüler duraklarından biri olan Yeşilyurt Köyü (lavantalı dondurma yiyin), görüntü olarak Behramkale Köyü’ne oldukça benziyor. Bununla birlikte Adatepe Köyü de bu bahsettiğimiz iki köy gibi benzer bir atmosfere sahip. Adatepe Köyü’nden çıktıktan sonra kendinizi manzaraya doyurmak adına çıkabileceğiniz Zeus Altarı, Kazdağları’nın olmazsa olmaz keşif noktalarından biri. Edremit Körfezi’nin boydan boya tüm manzarası ayaklarınızın altında adeta. Hasanboğuldu Göleti ile Sütüven Şelalesi de Kazdağları’nda görmeniz gereken doğal güzellikler arasında. Tüm bu keşif noktaları zaten bir tam gününüzü alacaktır.

KÜÇÜKKUYU AYVACIK

“Zeytin ağaçlarının etrafını sardığı Küçükkuyu, Kaz Dağı’nın eteklerinde kurulmuş sakin mi sakin bir beldedir. Bulunduğu konum sebebiyle de tarih boyunca pek çok medeniyetin adeta beşiği olan ilçe bugün de yine bu konumu sayesinde bize eşi benzeri olmayan bir tatil imkanı sunuyor. Çünkü burada birkaç gün kafa dinledikten sonra rotanızı Zeus Altarı, Assos Antik Kenti, Kadırga Koyu, Yeşilyurt Köyü ve Adatepe Köyü gibi duraklara rahatlıkla çevirebiliyorsunuz. Ayrıca çevre beldelere oranla konaklama seçeneğinin nispeten daha düşük olduğu Küçükkuyu’nun denizi de gerçek anlamda tertemiz.

AKÇAY

Kazdağı’nın eteklerinde kurulu sakin bir belde olan Akçay, doğasıyla her daim ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor. Kazdağı Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Sütüven Şelalesi, Hasan Boğuldu Göleti ve Şahindere Kanyonu gibi doğal güzelliklere yakın konumu sayesinde huzur depolamak için de birebir olan Akçay, yaz sezonu boyunca denize ve güneşe doymak isteyenlerin favori destinasyonlarından. Üstelik belde yalnızca bununla kalmayıp kış aylarında da termal tatil imkanı sunuyor. Ayrıca Akçay tatil beldesinde bütçenize uygun bir çok Pansiyon, Apart, Otel ve Restaurant bulunmaktadır.

BURHANİYE ÖREN

Burhaniye, Kuzey Ege’de, Balıkesir ilinin sınırları içinde. Edremit Körfezi’nin güneydoğusundaki düzlüğe kurulmuş. Sahilden bir kaç kilometre içerideki ilçe merkezidir. Aylardan haziran – temmuz – ağustos ve eylül ise dünyanın en yüzmeli-kulaçlı tatili sizi bekliyor. Ama aylardan mayıs ise sahilde yürüyüş yapmayı, bu zeytin ve zeytinyağı memleketinin yöresel küçük lokantalarını keşfetmeyi, Karaağaç ve Bostancı köylerindeki kaplıcaları ziyaret etmeyi, Madra Dağı’nda günü birlik trekking turlarına katılmayı ya da ilçe merkezinden kalkan günübirlik turlarla AyvalıkKaz Dağları ve Çanakkale’ye gitmeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca belde de bulunan akşam pazarı keyifli zaman geçirmek için ideal.. Burhaniye‘ye bağlı Ören‘de her bütçeye uygun Pansiyon, Apart, Otel, Restaurant bulabilirisiniz.